Özel Aktif Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi
Özel Aktif Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezi
ENGELLİ BİREYLERE YÖNELİK DESTEK EĞİTİM VE REHABİLİTASYON HİZMETLERİ

Vişnelik Mh. Yenibahçeler Sk. No:26
Özel Aktif Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezi
saimbaysal26@hotmail.com
0222 221 45 20 - 0505 890 83 28

Ailelere Yönelik Kamu Denetçiliği Kurumu Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

21.3.2018 

UNICEF, Uluslararası Çocuk Merkezi işbirliği ve Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteğiyle Kamu Denetçiliği Kurumu bilgilendirme çalışması Eskişehir’de gerçekleştirildi. Çalışmada 24 okulun okul aile birliği başkanı ile bir araya gelindi. Tam gün süren çalışmada Uluslararası Çocuk Merkezi’nden Ebru ERGİN tarafından Çocuk Hakları ve Çocukların İdare ile Yaşayabileceği Sorunlar, Kamu Denetçiliği Kurumuna Başvuru Süreci hakkında velilere bilgi verildi.

Çalışmanın açılış konuşmalarında Kamu Denetçiliği kurumundan Hande HAZNECİ “Velilerin kamu kurumları ve yerel yönetimlere karşı çocukların karşılaştığı sorunlar hakkında başvuru mekanizmalarını bilmelerinin önemini vurguladı. Kamu Sivil toplum işbirliğinin önemini vurguladı. Eksi 25 Derneği adına açılış konuşmasını yapan Dernek Başkanı Burak KARAKAYA, yapılan çalışmanın çocukların hak ihlallerine uğradığında başvuracağı sistemleri tanımaları ve güçlenmeleri adına çok önemli olduğunu belirtti.

Açılış konuşmalarında Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Necmi ÖZEN; Eskişehir yerelinde dört yıl boyunca gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgilendirme yaparak Çocuk İhmalinin ve İstismarının Önlenmesinde Eskişehir Modeline değinmiştir. Dört yıllık süreçte çocuk ihmali ve istismarında fark etmek, bildirim, müdahale ve önleme konularında yapılan çalışmaları özetleyen ÖZEN, çalışmaların içinde yer alan ve çalışmaları destekleyen tüm paydaşlara teşekkür etti. Çalışmaların başarıya ulaşmasında bütüncül yaklaşımın ve tüm paydaşların aynı kararlılıkla çalışmasının büyük önemi olduğunu vurguladı. Bu çalışmaların basamak basamak ilerleyerek tüm gruplara ulaşabildiğini, bugünkü kamu denetçiliği veli oturumuna kadar ulaştığını belirtmiştir. Hak kaybına uğrayan bir çocuğun Kamu Denetçiliği Kurumuna başvuru yapmasını şikâyet etmek olarak değil, hak arama olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtmiştir. Eğitimde en önemli destekçileri olan okul aile birliği başkanlarına katılımlarından dolayı teşekkür eden ÖZEN; arabuluculuk sisteminin işletilmesinin önemi vurguladı.

Öğleden sonra İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nü ziyaret eden UNICEF, Kamu Denetçiliği Kurumu, Uluslararası Çocuk Merkezi temsilcileri çalışmalardaki desteklerinden dolayı İl Millli Eğitim Müdürü Necmi ÖZEN’e teşekkür ettiler.

Çalışmanın son oturumunda UNICEF ve Kamu Denetçiliği Kurumu temsilcileri çocuk ve gençlerle bir araya gelerek Eskişehir’deki saha ziyaretlerini tamamladılar. Görüşmede çocuk ve gençler, Kamu Denetçiliği Kurumunun yaygınlaşması ve görünürlüğünün arttırılması için, tüm medya araçlarının, sosyal medya ağlarının ve sanal ortamların kullanılması gerektiğini belirtmiş, tanıtım süreçleri ile ilgili önerilerini dile getirmişlerdir.

Gönderen: eskisehirgundem
1252 defa okundu 
 


Eğitim
GENÇ BİZZ ESKİŞEHİR YARI FİNALİ GERÇEKLEŞTİ
Anadolu’da “Spor İletişimi Günleri”
’’Radyo A Söyleşileri’’nin konuğu Harun Can oldu
ESKİŞEHİR SAĞLIK SEN ŞUBESİ KİTAP YARDIM KAMPANYASI
PISA 2018 ESKİŞEHİR’DE BAŞARIYLA UYGULANDI

 

 
Özel Aktif Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi - 0222 221 45 20