Telefon 0222 221 45 20 0553 141 64 11

Sık Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden faydalanabilmeniz, bu süreçte devlet desteği alabilmeniz için raporu vermeye yetkisi olan bir devlet hastanesinden veya yine bu yetkiye sahip üniversite hastanelerinden tıbbi değerlendirme ve tanı raporu almak gereklidir. Bu rapor ile yaşadığınız bölgenin rehberlik araştırma merkezinden özel eğitim raporu almanız gerekmektedir.

Çocuklarda ve bebeklerde otizm belirtisi olarak sayılabilecek davranış ve durumlar; 

Oyuncaklarıyla oynamayı beceremiyor

İsmine tepki vermiyorsa

Konuşma seviyesi yaşıtlarına göre gerideyse

Gözleri ile bir noktaya takılıp kalıyorsa

Normal hayatınızda yaptığınız ufak değişikliklere çok büyük tepkiler veriyorsa

Göz teması kuramıyorsa çocuğunuzda veya yakınınızda otzim açısından bir uzmana danışmak gerekir.

Konuşma bozukluğu belirtileri; konuşurken takılma, kekemelik, yavaş ve kısık bir sesle konuşmak, cümlelerindeki akıcılığın kaybolması, konuşamama, cisimleri isimlendirememe gibi belirtilerle karşımıza çıkabilir. Bu durumda hızlı bir şekilde uzman görüşü almak gerekmektedir.

Serebral palsi hastalığı kendisini çeşitli belirtilerle gösterebilir. Bunlar bebeklerde gelişim süresi boyunca değişerek ilerler

Yenidoğan bebeklerde 1 aya kadar emme yetisinde bozukluklar, aşırı kusma refleksi ve havaleler

2 aylık bebeklerde anormal kasılma durumları

3. ayda sırtüstü yatırılan bebeklerde kafa ve ayak topukları üzerinde yay gibi gergin bir duruş

4. ayda bebeğin başını tutamaması ve devamlı seyreden şaşılık gibi durumlarla karşı karşıyaysanız mutlaka doktorunuza danışarak gerekli testlerin yapılmasını isteyebilirsiniz.

Otizm belirtilerine sahip ancak otizm tanısı konacak yeterlilikte kriteri sağlamayan çocuklar atipik otizim teşhisi ile incelenmektedir.  Bu durumda bireyde konuşma zorlukları, gelişimsel bozukluklar, iletişim kurmakta zorlanma, asosyallik, konuşmaları tekrarlama gibi belirtiler vardır. Atipik otizm yaşayan çocuklarda erken tanı çok önemlidir ve başında yakalandığında konuşma ve gelişim gerilikleri düzeltilebilmektedir.

Zeka geriliği sorunu yaşayan çocuklarda iletişim sorunları, dil gelişiminde gerilik,  konuşmayı geç öğrenme, temel becerilerin kazanımında zorlanma gibi durumlarla karşılaşılabilir.

Toplam 1 sayfa icerik arasından, 1. sayfa gösteriliyor.